ТОШКЕНТ ШАҲАР ИЧКИ ИШЛАР БОШ БОШҚАРМАСИ
Талабалар фаоллигини ошириш йўлида
Маълумки, жорий йилнинг январ ойида Ўзбекистон Республикаси Президенти томонидан 2025 йилда Республикамиз маҳаллаларида хавфсиз муҳитни яратиш ва ҳуқуқбузарликларнинг олдини олишга қаратилган қарори қабул қилинганди. Мазкур қарор бандларидан келиб чиққан ҳолда, Ўзбекистон Республикаси Ички ишлар вазирлиги ҳамда Республика Олий таълим ва инновациялар вазирлигининг 2025 йил 8 март куни қўшма қарори ишлаб чиқилган. Унга мувофиқ олий таълим муассасалари талабаларини ҳар томонлама қўллаб-қувватлаш, талаба ёшларни маънавий-ахлоқий фазилатларига салбий таъсир кўрсатиши мумкин бўлган оммавий маданият, ёт ва бузғунчи ғоялар таъсиридан асраш, улар ўртасида салбий ҳолатлар ҳамда ҳуқуқбузарликлар содир этилишининг олдини олиш, ҳуқуқбузарликлар содир этишга мойил шахсларни барвақт аниқлаш каби чора-тадбирларни амалга ошириш белгиланган. Куни кеча шаҳримизда жойлашган INXA университетида бўлиб ўтган учрашув ана шу мавзуга бағишланди. Учрашувда университет масъуллари, Тошкент шаҳар ИИББ Миграция ва фуқароликни расмийлаштириш бошқармаси бошлиғи, полковник Улуғбек Мирзакамбаров, Университет профилактика инспектори ва талабалар иштирок этишди. Учрашувда шунингдек талабалар миграция, ID карталари, вақтинчалик ва доимий рўйхатдан ўтиш, республикамизга кириб-чиқиш тартиби бўйича кўплаб саволларига жавоблар олишди. Худди шу каби очиқ ва эркин мулоқот тарзида ташкиллаштирилган учрашув Халқаро Нордик университетида ҳам бўлиб ўтди. Тадбирда университет маъмурияти, Тошкент шаҳар ИИББ ЖТСБ бошлиғи, подполковник Баходир Анваров ҳамда профилактика инспекторлари, талабалар иштирок этишди. Учрашувда талаба ёшларни, бугунги кунда қийнаётган ижтимоий маиший ва бошқа муаммолари шунингдек, пойтахт ҳудудида содир этилаётган ҳуқуқбузарликлар ва жиноятлар айниқса, ёшлар орасида кенг тарқалаётган гиёҳвандлик ва психотроп воситалари билан боғлиқ ҳолатлар ва ушбу иллатларга қарши курашиш чора-тадбирлари кенг муҳокама этилди. Муҳокама сўнгида талабаларнинг бу каби салбий ҳолатларга муносабати, жиноятчилик ва ҳуқуқбузарликларга қарши курашнинг самарадорлигини ошириш борасидаги таклиф ва мулоҳазалари ҳам ўрганилди. Савол-жавоблар тарзида ўтган очиқ ва эркин мулоқот ҳар икки томон учун қизиқарли ва фойдали бўлгани таъкидланди.