O‘zbekiston respublikasi Prezidentining mahallalarda xavfsiz muhitni yaratish yo‘nalishida yaxlit manzilli ishlash tizimini joriy etishga qaratilgan qarorining ijrosini taʼminlash maqsadida poytaxtning Sergeli tumanida amaliy tadbirlar tashkil etildi. Tadbirda tuman tuman IIO FMB boshlig‘i B.Anvarov, prokuror O‘.Davlanov hamda mutasaddi tashkilot rahbarlari ishtirok etib, tumandagi “Ittifoq” hamda “Nilufar”mahallalarida o‘rganishlar olib borishdi. Tashrif davomida mahallalar “yettiligi” bilan uchrashuv o‘tkazildi. Profilaktika inspektorlarining xizmat faoliyati o‘rganilib, qaror talablarini amaliyotga tatbiq etilishi samaradorligini oshirish yuzasidan tegishli tavsiyalar berildi. Huquqbuzarliklarning barvaqt oldini olish, aholi bilan hamkorlikni kuchaytirish masalalariga alohida eʼtibor qaratilib, sayyor qabullar tashkil etildi. “Ittifoq” mahallasida yashovchi 10 nafar fuqaroning murojaatlari tinglanib, 5 nafarining muammolari joyida hal etildi. 2 ta murojaatning ijrosi nazoratga olindi. 3 nafar murojaatchiga asoslantirilgan huquqiy tushuntirish berildi. Shuningdek, 2 nafar yoshning muammoli masalalari o‘rganilib ularning murojaatlari joyida ijobiy hal etildi. “Nilufar” mahallasida istiqomat qiluvchi 12 nafar qabul qilingan fuqarolarning 6 nafariniki joyida hal etilgan bo‘lsa, 2 tasining ijrosi nazoratiga olindi, 4 tasiga huquqiy malakali tavsiyalar berildi. Aholi murojaatlari bilan ishlash, ularning muammolarini o‘z vaqtida bartaraf etish hamda hududlarda huquqbuzarliklarning oldini olish borasidagi ishlar barcha tumanlarda tizimli ravishda davom ettirilmoqda.
Toshkent shahrida “Taroveh” namozi o‘qiladigan masjidlarda harakat xavfsizligini ta’minlash va jamoat tartibini saqlash maqsadida harakat cheklanadigan ko‘chalar to‘g‘risida
Hurmatli poytaxtimiz aholisi va mehmonlari! Muqaddas Ramazon oyi kechalaridagi taroveh namozi munosabati bilan joriy yilning 18 fevral kunidan boshlab har kuni soat 18.00 dan 24.00 ga qadar masjidlar yaqinidagi yo‘llar transport vositalari harakati uchun cheklanadi. Mirzo Ulug‘bek tumani bo‘yicha: — Tepa masjidi - Do‘rmon yo‘li ko‘chasidan Olimlar ko‘chasiga qadar harakat cheklanadi. Bektemir tumani bo‘yicha: — Alibek masjidi - M.Avezov ko‘chasidan X.Boyqaro ko‘chasiga qadar harakat cheklanadi. Yashnobod tumani bo‘yicha: — Islomota masjidi - Farg‘ona yo‘li ko‘chasi ikkinchi darajali yo‘ldan Zarkent va Obishir ko‘chalariga qadar harakat cheklanadi. — Ali ibn Abu Tolib masjidi - Cho‘lpon ko‘chasidan Salohiyat ko‘chasiga qadar harakat cheklanadi. Mirobod tumani bo‘yicha: — Valixo‘ja o‘g‘li Norxo‘ja masjidi - Yangi-Qo‘yliq-Fayziobod ko‘chalari kesishgan chorrahadan 5-tor Fayziobod ko‘chasiga qadar harakat cheklanadi. — Qo‘yliq ota masjidi - TXAY - Qo‘yliq ota ko‘chalari kesishgan chorrahadan Yangi Qo‘yliq tor ko‘chasiga qadar harakat cheklanadi. Sergeli tumani bo‘yicha: — Ma’ruf ota masjidi - Choshtepa ko‘chasidan 1-tor Choshtepa ko‘chasiga qadar harakat cheklanadi. — No‘g‘ay qo‘rg‘on masjidi - Yangi Sergeli–S.Xo‘janov ko‘chalari kesishmasidan - S.Xo‘janov Mohidil ko‘chalari kesishmasigacha qadar harakat cheklanadi. Yakkasaroy tumani bo‘yicha: — Usmon bin Ma’zum masjidi - KXAY-Fayzli Toshkent chorrahasidan KXAY-Qushbegi chorrahasigacha qadar harakat cheklanadi. — Yakkasaroy masjidi - Sh.Rustaveli-Yakkasaroy chorrahasidan Yakkasaroy-Bog‘ubo‘ston chorrahasigacha qadar harakat cheklanadi. — Rakat masjidi - J.Shoshiy ko‘chasidan Askiya ko‘chasiga qadar harakat cheklanadi. Yangihayot tumani bo‘yicha: — Niyozmat ota masjidi - TXAY-Binokor chorrahasidan Pastdarxon mahallasiga kirish qadar harakat cheklanadi. Shayxontohur tumani bo‘yicha: — Shayx Zayniddin (Ko‘kcha) masjidi - Ko‘kcha Darvoza-Nurafshon chorrahasidan Ko‘kcha Darvoza - Beshqayrag‘och chorrahasigacha qadar harakat cheklanadi. — Kamolon masjidi - Bunyodkor-Kamolon chorrahasidan Kamolon-2-tor Ustazoda chorrahasigacha qadar harakat cheklanadi. Olmazor tumani bo‘yicha: — Hazrati imom masjidi - Nurafshon-Qorasaroy chorrahasidan Qorasaroy - A.Qodiriy chorrahasigacha qadar harakat cheklanadi. — Islomobod masjidi - KXAY-Sag‘bon chorrahasidan Nurafshon-Sag‘bon chorrahasigacha qadar harakat cheklanadi. — Do‘stjonboy (Sulola) masjidi - Sag‘bon-12-tor Sag‘bon chorrahasidan Keles yo‘li-Noraztepa chorrahasigacha qadar harakat cheklanadi. Yunusobod tumani bo‘yicha: — Mirza Yusuf masjidi - Bog‘ishamol ko‘chasida Shivli ko‘chasiga qadar harakat cheklanadi. Uchtepa tumani bo‘yicha: — Abdullox ibn Mas’ud (Katta Qani) masjidi - Katta Qani aylanmasidan Lutfiy-Katta Xirmontepa ko‘chasi chorrahasigacha qadar harakat cheklanadi. — Xazrati Ali masjidi - Nazarbek-Mahorat chorrahasidan Nazarbek-1-tor Zamaxshari ko‘chasigacha qadar harakat cheklanadi. Chilonzor tumani bo‘yicha: — Novza masjidi - Bunyodkor-Muqumiy ko‘prigi tagidan 2-darajali yo‘l, Bunyodkor-Kamolon ko‘prigiga qadar harakat cheklanadi. — Shayx Muhammad Sodiq Muhammad Yusuf masjidi - Al-Xorazmiy-Gavhar chorrahasidan So‘galliota ko‘chasiga qadar harakat cheklanadi. — Ubay ibn Ka’f (Bo‘rijar) masjidi - Al-Xorazmiy-Katta Xirmontepa chorrahasidan, Al-Xorazmiy ko‘chasi bo‘ylab, Al-Xorazmiy-Katta Qani chorrahasiga qadar harakat cheklanadi. Ushbu ko‘chalarda faqatgina maxsus transport vositalarining harakatlanishiga ruxsat etiladi. Fuqarolardan vaqtinchalik noqulayliklar uchun uzr so‘raymiz.